Առևտրային կազմակերպություններ
Ծառայությունն ապահովում է ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող ֆիզիկական անձանց կողմից առցանց եղանակով սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության գրանցումը: Գրանցումը կատարվում է համակարգի կողմից տրամադրվող ձևանմուշներով, կամ քաղաքացիների կողմից ներկայացվող տարբերակներով:
Service icon
Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության տեղեկությունների փոփոխություն
Ծառայությունն ապահովում է սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության գործադիր մարմնի ղեկավարի, կամ մասնակցի կողմից առցանց եղանակով ընկերության տվյալների փոփոխության գրանցումը: Գրանցումը կատարվում է համակարգի կողմից տրամադրվող ձևանմուշներով, կամ ընկերության կողմից ներկայացվող տարբերակներով:
Ծառայությունն առցանց մատուցվում է բացառապես ՀՀ քաղաքացի, ֆիզիկական անձ մասնակիցներ և գործադիր մարմնի ղեկավար ունեցող ընկերություններին:
Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության սեփականատիրոջ (մասնակցի) փոփոխման պայմանագիր
Ծառայությունը հնարավորություն է ընձեռում ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող ֆիզիկական անձանց առցանց եղանակով գրանցել ՍՊԸ բաժնեմասի օտարումը (մասնակիցների փոփոխություն)՝ համակարգի կողմից առաջարկվող առուվաճառքի կամ նվիրատվության պայմանագրերի տիպային ձևանմուշների հիման վրա: Գործընթացի արդյունքում իրականացվում է մասնակիցների փոփոխության պետական գրանցում և տրամադրվում է համապատասխան քաղվածք: Կանոնադրական կամ այլ տվյալների փոփոխության համար անհրաժեշտ է օգտվել տեղեկությունների փոփոխության առցանց ծառայությունից:
Փակ բաժնետիրական ընկերության գրանցում
Ծառայությունն ապահովում է ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող ֆիզիկական անձանց կողմից առցանց եղանակով փակ բաժնետիրական ընկերության գրանցումը: Գրանցումը կատարվում է e-register.moj.am համակարգի կողմից տրամադրվող ձևանմուշներով կամ քաղաքացիների կողմից ներկայացվող տարբերակներով:
Բաց բաժնետիրական ընկերության գրանցում
Ծառայությունն ապահովում է ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող ֆիզիկական անձանց կողմից առցանց եղանակով բաց բաժնետիրական ընկերության գրանցումը: Գրանցումը կատարվում է e-register.moj.am համակարգի կողմից տրամադրվող ձևանմուշներով կամ քաղաքացիների կողմից ներկայացվող տարբերակներով:
Առևտրային կազմակերպության առանձնացված ստորաբաժանման հաշվառում
Ծառայությունն ապահովում է ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող ֆիզիկական անձանց կողմից առցանց եղանակով առանձնացված ստորաբաժանումների գրանցում (առևտրային):

For commercial organisations
The State Register of Legal Entities, maintained by the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, is responsible for registering limited liability companies. A limited liability company is a type of commercial organization that has legal entity status. One or more individuals can establish it, and its authorized capital is divided into shares as outlined in the company's charter.
Amendment of information of a limited liability company
The service enables the online registration of amendments to corporate data of a Limited Liability Company (LLC) by its executive body’s head or by a shareholder. The registration is carried out either through templates provided by the system or via versions submitted by the company itself.
The service is provided online exclusively to companies whose participants (shareholders) and heads of the executive body are physical persons who hold citizenship of the Republic of Armenia.
Company Ownership Transfer Agreement
The service enables individuals who are citizens of the Republic of Armenia to register the alienation of an LLC share (change of participants) online, based on standard templates for sale or gift agreements provided by the system. As a result of the process, the state registration of the change in participants is carried out, and a corresponding extract is provided. To change the charter or other data, it is necessary to use the online service for the modification of information.
Registration of a Closed Joint-Stock Company
The registration of a closed joint-stock company is carried out by the Agency of the State Register of Legal Entities under the Staff of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia. A company is considered closed if its shares are distributed only among its shareholders or other predetermined persons. The company may be established either through the founding of a new company or through the reorganization of an existing legal entity.
Registration of an Open Joint-Stock Company
Registration of an open joint-stock company is carried out by the Agency of the State Register of Legal Entities of the Staff of the Ministry of Justice of the RA. A company is considered open if its shareholders have the right to alienate their shares without the consent of the other shareholders. A company may be created through the foundation of a new company or through the reorganization of an existing legal entity.
Registration of separate subdivisions (commercial)
The service enables the online registration of separate subdivisions (commercial) by physical persons who are citizens of the Republic of Armenia. Registration is carried out either using templates provided by the system or through versions submitted by the citizens.