Ծառայությունը հնարավորություն է ընձեռում ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող ֆիզիկական անձանց առցանց եղանակով գրանցել ՍՊԸ բաժնեմասի օտարումը (մասնակիցների փոփոխություն)՝ համակարգի կողմից առաջարկվող առուվաճառքի կամ նվիրատվության պայմանագրերի տիպային ձևանմուշների հիման վրա: Գործընթացի արդյունքում իրականացվում է մասնակիցների փոփոխության պետական գրանցում և տրամադրվում է համապատասխան քաղվածք: Կանոնադրական կամ այլ տվյալների փոփոխության համար անհրաժեշտ է օգտվել տեղեկությունների փոփոխության առցանց ծառայությունից:Ձևաթղթեր
Ի՞նչ է սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության բաժնեմասի օտարումը:
Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության (ՍՊԸ) բաժնեմասի օտարումը իրավական գործընթաց է, որի արդյունքում ընկերության մասնակիցը (սեփականատերը) իրեն պատկանող բաժնեմասը (կամ դրա մի մասը) փոխանցում է մեկ այլ անձի՝ դուրս գալով ընկերության կազմից կամ նվազեցնելով իր մասնակցության չափը։
Ինչո՞վ են տարբերվում օտարման և նվիրատվության պայմանագրերը:
Օտարման և նվիրատվության պայմանագրերի հիմնական տարբերությունը կայանում է գործարքի հատուցելիության և նպատակի մեջ։ Իրավաբանորեն «օտարումը» ընդհանուր հասկացություն է, որն իր մեջ ներառում է թե՛ վաճառքը, թե՛ նվիրատվությունը, սակայն առօրյա և իրավական կիրառությունում «օտարման պայմանագիր» ասելով հաճախ նկատի են ունենում առուվաճառքը։
Ինչպե՞ս է գրանցվում բաժնեմասի օտարումը:
Բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը գեներացվում են համակարգի կողմից: Փաստաթղթերի կազմը ներառում է օտարման պայմանագիր (նվիրատվության կամ վաճառքի), դիմում և տեղեկանք նախապատվության իրավունքից հրաժարվելու մասին (եթե բաժնեմասը օտարվում է երրորդ անձի և մյուս մասնակիցները չեն օգտվել իրենց իրավունքից), որը պետք է ստորագրվի ընկերության գործադիր մարմնի ղեկավարի կողմից:

Company Ownership Transfer Agreement
The service enables individuals who are citizens of the Republic of Armenia to register the alienation of an LLC share (change of participants) online, based on standard templates for sale or gift agreements provided by the system. As a result of the process, the state registration of the change in participants is carried out, and a corresponding extract is provided. To change the charter or other data, it is necessary to use the online service for the modification of information.
What is the alienation of a share in a Limited Liability Company?
The alienation of a share in a Limited Liability Company (LLC) is a legal process through which a participant (owner) of the company transfers their owned share (or a portion of it) to another person, thereby exiting the company or reducing the extent of their participation.
What is the difference between Sale (Alienation) and Donation agreements?
The main difference between alienation and donation agreements lies in the compensation and the purpose of the transaction. Legally, "alienation" is a general concept that encompasses both sale and donation; however, in everyday and legal practice, the term "alienation agreement" often refers specifically to a sale and purchase.
How is the alienation of a share registered?
All necessary documents are generated by the system. The set of documents includes the alienation agreement (donation or sale), an application, and a certificate regarding the waiver of the pre-emptive right (if the share is alienated to a third party and the other participants have not exercised their right), which must be signed by the head of the company's executive body.