Կոոպերատիվներ և համատիրություններ
Համատիրությունների ստեղծումն ու գործունեությունը կարգավորվում են «Համատիրության մասին» և «Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մասին» ՀՀ օրենքներով: Համատիրությունը շահույթ չհետապնդող իրավաբանական անձ է, որը ստեղծվում է բազմաբնակարան շենքի շինությունների սեփականատերերի կողմից՝ շենքի կառավարումն իրականացնելու համար: Գրանցումն իրականացվում է առցանց՝ ձևանմուշին համապատասխան։
Արտադրական կոոպերատիվի գրանցում
Ծառայությունն ապահովում է ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող ֆիզիկական անձանց կողմից առցանց եղանակով արտադրական կոոպերատիվի գրանցումը:
Գյուղատնտեսական կոոպերատիվի գրանցում
Ծառայությունն ապահովում է ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող ֆիզիկական անձանց կողմից առցանց եղանակով գյուղատնտեսական կոոպերատիվի գրանցումը:
Սպառողական կոոպերատիվի գրանցում

For cooperatives and condominiums
The establishment and activities of condominiums are regulated by the RA laws "On Condominium" and "On Management of an Apartment Building." A condominium is a non-profit legal entity established by the owners of premises in an apartment building to carry out the management of the building.
Registration of a production cooperative
The service enables the online registration of a production cooperative by physical persons who are citizens of the Republic of Armenia. Registration is carried out either using the templates provided by the system or through versions submitted by the citizens.
Registration of an agricultural cooperative
The service enables the online registration of an agricultural cooperative by physical persons who are citizens of the Republic of Armenia. Registration is carried out either using templates provided by the system or through versions submitted by the citizens.
Registration of a Consumer Cooperative
The service provides online registration of a production cooperative by physical persons who are citizens of the RA.